Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Barrington J. Bayley - Opowiadania "Oko terroru"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer 40K
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Pia Cze 18, 2010 19:31    Temat postu: Barrington J. Bayley - Opowiadania "Oko terroru" Odpowiedz z cytatem



"W mrocznej i gotyckiej przysz艂o艣ci 艣wiata ludzka egzystencja stoi na kraw臋dzi zag艂ady. Trwa wojna i kosmiczne floty Imperium przygotowuj膮 si臋 do krucjaty w samo serce Chaosu - Oko Terroru. Tymczasem gwiezdny obie偶y艣wiat Maynard Rugolo poszukuje w艂adzy i bogactwa przemierzaj膮c te ob艂膮kane i przera藕liwe kr贸lestwa."

Na samym pocz膮tku nale偶y zaznaczy膰, 偶e ta pozycja jest raczej odmienna od pozosta艂ych. Zbi贸r w膮tk贸w, 艂膮cz膮cych si臋 ze sob膮 w ca艂o艣膰, a kr臋c膮cych si臋 wok贸艂 tytu艂owego Oka. Mamy tu Rouge tradera (posta膰 b臋d膮c膮 niejako ikon膮 pierwotnej wizji wh40k - w ko艅cu to oni w艂a艣nie, a nie obecni Space Marines, byli panami tego 艣wiata na pocz膮tku jego istnienia), kosmicznych marines (i to zar贸wno lojalist贸w, jak i heretyk贸w), chordy demon贸w okraszone intrygami Pana Przemian.

Poniewa偶 jest to jedna z pierwszych pozycji wydanych przez CC, mamy tu do czynienia ze spor膮 ilo艣ci膮 liter贸wek, kt贸re czasami s膮 do艣膰 denerwuj膮ce. Ksi膮偶ka napisana jest poprawnie, cho膰 nale偶y z g贸ry zaznaczy膰, 偶e autorowi daleko do wirtuozerii Abnetta czy McNeilla. Niekt贸re jej fragmenty raczej spowalniaj膮 czytanie.
Jej du偶ym atutem jest przedstawienie miejsc na og贸艂 ma艂o znanych przeci臋tnemu fanowi (艣wiaty w Oku, poza imperialne rubie偶e), wspomniana przeze mnie wcze艣niej posta膰 Rouge tradera, oraz stosunki panuj膮ce pomi臋dzy poszczeg贸lnymi bogami Chaosu (jak偶e inne od bzdurnego s艂odkiego braterstwa, obecnie serwowanego Nam przez GW w chaosyckich kodeksach).

Ocena ko艅cowa jest podobna do "Strefy 艣mierci" - pozycja ciekawa dla fana zaznajomionego ju偶 ze 艣wiatem, i szukaj膮cego nowych wiadomo艣ci o niestandardowych lokacjach i ich mieszka艅cach. Stanowczo odradzam j膮 tym, kt贸rzy chc膮 si臋 dopiero zaznajomi膰 z uniwersum! Skutek mo偶e by膰 taki, 偶e dacie sobie spok贸j zar贸wno z ni膮, jak i ca艂ym 艣wiatem czterdziestki.
_________________
Niech 偶yje wolno艣膰 s艂owa!
Niech 偶yje swoboda wypowiedzi!
Niech 偶yje 艂atwy dost臋p do internetu!

Tylko czemu na wej艣ciu nie ma testu IQ...?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Bjorni
Stra偶nik
Stra偶nik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 46
Sk眃: Karak Zorn

PostWys砤ny: Wto Cze 22, 2010 13:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze艣膰 Borsuk,
wg mnie Oko to najbardziej udane zakmni臋te 1 ksi膮偶kowe opowiadanie, klimat przedni, pomys艂y wy艣mienite, temat idealny dla film fabul, kresk贸wk臋, narracja te偶 bardzo dobrze wymieszana, i bardzo d艂ugo niemo偶na by艂o wpa艣膰 na na to z czego jest zrobiona esencja;D motyw planety R贸偶y motyw spacemarinsa zahibernowanego superD
co mi sie najbarziej podoba艂o?? to chyba motyw co艣 ala z "Z艂odzei czasu" Monthy Pythona, a w motywie ze space marinsami samotnosc i samowystarczalnosc w ka偶dym 艣wiecie.
pzdr
wiem 偶e mocno zagmatwany komentarz
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Wto Cze 22, 2010 19:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bjorni, a czy to by艂a pierwsza ksi膮偶ka z czterdziestki, jak膮 przeczyta艂e艣? Albo wr臋cz pierwsza, kt贸ra pokaza艂a CI ten 艣wiat?
Nigdzie nie twierdzi艂em, 偶e ksi膮偶ka jest z艂a. Jak napisa艂em wcze艣niej, porusza temat (Rouge trader, 艣wiaty oka), kt贸rych nie ma w innych polskoj臋zycznych pozycjach. Mnie r贸wnie偶 czyta艂o si臋 j膮 dobrze, poza kilkoma miejscami ksi膮偶ka mnie wci膮gn臋艂a. Ale, co jasno zasugerowa艂em, nie polecam jej komu艣, kto dopiero wchodzi w 艣wiat wh40k. I tyle Wink
_________________
Niech 偶yje wolno艣膰 s艂owa!
Niech 偶yje swoboda wypowiedzi!
Niech 偶yje 艂atwy dost臋p do internetu!

Tylko czemu na wej艣ciu nie ma testu IQ...?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Bjorni
Stra偶nik
Stra偶nik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 46
Sk眃: Karak Zorn

PostWys砤ny: Czw Cze 24, 2010 14:52    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze Borsuk, najpierw by艂a WH, a potem Space Wolf o dopiero OKO, ps ogl膮da艂e艣 Z艂odzei czasu M.Pythona??
wg mnie jest sporo po艣ci膮gane i bardzo filmowe, wog贸le nie wiem czy ty te偶 ale mam odczucie 偶e ksi膮偶ki z WH s膮 mocno filmowe proste scenariusze akcja, nierozumiem dlaczego tylko LOTR si臋 doczeka艂 adaptacji, wogule s-fi a tymbardziej fantasy jest traktowane mocno po macurzemu przez bran偶e filmow膮.
pzdr
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Pia Cze 25, 2010 16:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I to w艂a艣nie t艂umaczy, czemu uwa偶asz t臋 ksi膮偶k臋 za dobr膮, a jednocze艣nie stanowi poparcie dla mojej tezy w recenzji - znasz 艣wiat, podoba Ci si臋, a tu dostajesz co艣 ca艂kiem nowego. Ale przyznaj, 偶e gdyby艣 zacz膮艂 od tej ksi膮偶ki znajomo艣膰 z czterdziestk膮, to mog艂oby by膰 r贸偶nie.
Z艂odziei nie ogl膮da艂em, cho膰 lubi臋 akurat tych tw贸rc贸w.
A czemu nie ma filmowych adaptacji ksi膮偶ek BL? To ju偶 pytanie to pan贸w z GW. I nie bardzo rozumiem, czemu wsadzasz W艂adc臋 Pier艣cieni do jednego worka z m艂otkami? Przecie偶 to nie s艂ynna "w艂asno艣膰 intelektualna" (khem khem <powstrzymuj臋 si臋 od wybuchu 艣miechem>) GW, tylko Mistrza Tolkiena tudzie偶 jego spadkobierc贸w (i ca艂e szcz臋艣cie, bo inaczej o filmie mogliby艣my co najwy偶ej pomarzy膰).
Fantazy i s-f traktowane po macoszemu?? Zupe艂nie si臋 nie zgodz臋. Gwiezdne Wojny, Obcy, Predator, Horyzont zdarze艅, Matrix, Battlestar Galactica (s-f), W艂adca Pier艣cieni, D&D, Eragorn, Mg艂y Avalonu (fantazy) to tytu艂y kt贸re na szybko nasun臋艂y mi si臋 na my艣l. Jest ich du偶o wi臋cej, cho膰 rzeczywi艣cie s-f raczej przoduje. A 偶e jest ich du偶o mniej, ni偶 debilnych komedii (niestety, o dobr膮 komedi臋 obecnie r贸wnie trudno jak o osiemnastoletni膮 dziewic臋 Wink Razz ), to tylko podno艣i ich smaczek Smile
_________________
Niech 偶yje wolno艣膰 s艂owa!
Niech 偶yje swoboda wypowiedzi!
Niech 偶yje 艂atwy dost臋p do internetu!

Tylko czemu na wej艣ciu nie ma testu IQ...?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer 40K Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group