Forum forum.drachenfels.pl
Forum Zamku Drachenfels
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UzytkownicyUzytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja   ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo禼i   ZalogujZaloguj 
[Strona Glowna Zamku]    [Komnata Konstanta]
Dan Abnett "Rota"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast阷ny temat  
Autor Wiadomo舵
Martin von Carstein
Rycerz Zamku
Rycerz Zamku


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 376

PostWys砤ny: Czw Cze 17, 2010 13:49    Temat postu: Dan Abnett "Rota" Odpowiedz z cytatem

Ten temat dotyczy opowiadania Dana Abnetta pt. "Rota". Piszcie swe opinie o niej.



Oto kilka moich refleksji na temat skromnego dzie艂a pana Dana Abnetta. Od biedy mo偶na by to nazwa膰 recenzj膮, chocia偶 nie wiem czy nie brzmia艂oby to zbyt patetycznie.
W tre艣ci tego tekstu pojawi膮 si臋 najpewniej do艣膰 licznie rozmaitego typu spojlery. Nie b臋d臋 ich jako艣 wyszczeg贸lnia艂, ukrywam (w ko艅cu to „recenzja”). Wi臋c je偶eli Ty, m贸j drogi czytelniku zajrza艂e艣 do tego tematu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „Kupi膰 czy nie kupi膰”, a nie chcesz zaznajamia膰 si臋 przed przeczytaniem ksi膮偶ki z jej tre艣ci膮 to mog臋 ci na tw贸j dylemat da膰 tylko jedn膮 odpowied藕: Kupi膰. Kupi膰, gdy偶 jest to pozycja legendarna, niemal偶e kultowa w tych kr臋gach. Jedna z najlepszych dotycz膮cych Warhammera, jak膮 czyta艂em. Kawa艂 solidnej pisaniny, do tego za zaledwie nieca艂e 30 z艂otych. Grzech tego nie mie膰.

Ksi膮偶k臋 czyta艂em w styczniu tego roku… wiele danych mog艂a ju偶 poch艂on膮膰 moja zaawansowana skleroza. Te, kt贸re nie zosta艂y po偶arte przez t膮 偶ar艂oczn膮, bezduszn膮 i czyhaj膮c膮 na ka偶d膮 sposobno艣膰 do ataku besti臋 pos艂u偶膮 mi za pewnego rodzaju punkt odniesienia.

Pierwsz膮 rzecz膮, kt贸ra rzuca si臋 czytelnikowi w oczy jest oczywi艣cie ok艂adka. Po odebraniu i rozpakowaniu ma艂ego pakunku z kilkoma ksi膮偶kami nabytymi w sklepie internetowym „Merlin.pl” ujrza艂em „Rot臋”. A konkretnie jej… powiedzmy pierwsz膮 stron臋. Wykonana ze zwyk艂ej tektury (papier u偶yty w tej produkcji te偶 nie jest najwy偶szych lot贸w, ale wiadomo – CC musia艂 ci膮膰 koszty, 偶eby艣my mogli otrzyma膰 ich produkt po jak najlepszej dla nas cenie).
Na ok艂adce widzimy scen臋 bitwy: Szar偶uj膮cych na wra偶e szeregi Norskich woj贸w, bliskich naszym s艂owia艅skim sercom Kislevskich Husarzy. Zazwyczaj nie przepadam za takimi obrazami na ok艂adkach opowiada艅… ale ta… Ta rze藕 艣wietnie pasuje do tre艣ci ksi膮偶ki. 艢wietnie pasuje… BA! Tworzy klimat. Mo偶emy raz dwa przyjrze膰 si臋 oporz膮dzeniu, uzbrojeniu, zbroj膮 stanowi膮cych wyposa偶enie jednej i drugiej strony konfliktu. Ten bitewny zgie艂k, ten chaos… Rysownik dobrze wykona艂 swoj膮 robot臋.

Polski tytu艂 „Rota” – idealny. Angielski tytu艂 jest wed艂ug mnie nijaki… typowy i ograny („Rides of the Dead”). Nasza ojczysta wersja jest kr贸tka i na temat. Czu膰 w niej moc, 艂atwo zapami臋ta膰. To jest to, co lubi臋.

Przejd藕my dalej, do tego, o co chodzi w danej ksi膮偶ce. Rajtarzy. Dwaj nieprzepadaj膮cy za sob膮 towarzysze broni. Walka na 艣mier膰 i 偶ycie, bez pardonu. B贸j toczony mi臋dzy dwoma, 艣miertelnie nienawidz膮cymi si臋 kr臋gami kulturalnymi, mi臋dzy religiami. Wojna totalna. Rok Kt贸rego Nikt Nie Zapomni.

Gerlach Heileman (jego mordka prawdopodobnie znajduje si臋 na ok艂adce) jeden z g艂贸wnych bohater贸w to „szlachetny” imperialny m艂ody panoszek. Buta, pycha, duma, pogarda i ksenofobia. Kieruje nim silna potrzeba wykazania si臋 w bitwie, rwie si臋 do walki. Lubi si臋 szczyci膰 swoim pochodzeniem, pozycj膮… i gardzi lud藕mi, kt贸rzy nie s膮 mu r贸wni. W tym Karlem Vollenem, sygnalist膮 Kompanii Rajtar贸w z Talabheimu. Cz艂owiek Inteligentny, energicznie pr贸buj膮cy wybi膰 si臋, nadrobi膰 braki w swej pozycji poprzez ci膮gle d膮偶enie do pog艂臋biania swej wiedzy (co jest raczej niecodzienne u szlachetnych, imperialnych paniczyk贸w… zw艂aszcza wojskowych).

Kr贸tki wst臋p i zaczyna si臋 jedna z lepszych akcji: Bitwa pod Zedewk膮. Co艣 pi臋knego, epickiego. 艢wietnie opisana, z r贸偶nych miejsc pola bitwy co te偶 pozwala nam lepiej ujrze膰 w naszej wyobra藕ni pole bitwy i rze藕. Poszczeg贸lne formacje, taktyka… to jest 艣wietne, dla samej Zedewki kupi艂bym t膮 ksi膮偶ke.

Tutaj dochodzi do roz艂膮ki naszych dw贸ch przyjaci贸艂. Jeden trafia do niewoli, drugi do Roty Kislevit贸w. Poznajemy obydwie strony… z r贸偶nych perspektyw. Ich zwyczaje, spos贸b prowadzenia walki, siedziby, kobiety, jad艂o. To wszystko zosta艂o podane w bardzo przyst臋pny dla prostego czytelnika spos贸b. Tak, 偶e ani przez chwil臋 czu艂em cienia nudy. Akcja trzyma w napi臋ciu do ko艅ca, wyst臋puje syndrom „Jeszcze jednego rozdzia艂u przed snem, to ju偶 b臋dzie ostatni”…

Do tego mo偶emy przy tym i owym poduma膰 przez chwil臋 (a mo偶e i d艂u偶ej). Co jest dla mnie wielkim plusem. Ta romantyczna przemiana moralna w g艂贸wnych bohaterach, stopniowe uleganie danej kulturze, przyswajanie obcych zwyczaj贸w…

Opisy s膮 艣wietne. Je偶eli jeste艣 mi艂o艣nikiem WFB to b臋dziesz szcz臋艣liwy. Ten opis rajtarskiej taktyki, uzbrojenia, koni… Armii Imperialnej, takie smaczki jak kontratak pikinier贸w… pi臋kne Kislevskie zbroje, szkaradne kurha艅skie he艂my, ich wielkie miecze i 艣wietne 艂uki…

Ksi膮偶ka ma te偶 wady, w tym jedn膮 powa偶n膮 jak wyczuwalne gnanie przed siebie pod jej koniec. Zw艂aszcza w scenie fina艂owej. By膰 mo偶e autorowi si臋 nie bardzo ju偶 chcia艂o…

Czyta艂o mi si臋 wspaniale. Mia艂em zn贸w j膮 przeczyta膰… ale trzy Osprey’e (Alexander, Kanny, Farsalos) na p贸艂ce… ksi膮偶ka K臋ciaka… „Europa Walczy”… no c贸偶…

Je偶eli lubisz Warhammera to musisz "Rot臋" mie膰. I dokup od razu do niej "Ambasadora", gdy偶 te dwie pozycje nie藕le si臋 uzupe艂niaj膮. Zw艂aszcza, gdy interesuje ci臋 Kislev.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Pia Cze 18, 2010 11:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie bardzo dobra pozycja.

Nie wiem coz moge dodac po moim przedmowcy jeszcze.

Napewno przybliza nam Kislev i ich spo艂eczno艣膰 jednak tak samo dog艂ebnie mamy opisanych Ludzi P贸艂nocy ich rytua艂y, kulture co bardzo cieszy.
Przera偶aj膮co realistyczny obraz rzezi, epicki obraz wojny, ukazuj膮cy jej barbarzy艅skie konsekwencje.
Smrod spoconych cia艂, przelewanej krwi, a to wszystko zmieszane z b艂otem i zadeptane przez galopuj膮ce konie.
Nie znajdziemy w tej ksi膮偶ce zawi艂ych intryg i dworskiej etykiety.
Ksiazka napewno zaskakuje zwrotami akcji, w tej ksiazce poprostu czuc wojne i jak ona wyglada.

Mamy juz ukazane w ksiazkach jak Imperium patrzy na Kislev i Bretonnie.
W "B艂ednym Rycerzu" mamy ukazane jak za to bretonczycy patrza na Imperium.
A teraz dostalismy jeszcze jak Kislev patrzy na Imperium.

Bardzo bardzo buduje to 艣wiat woko艂 nas.

Gor膮co Polecam ta ksi膮偶ke !
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
mone0
Szabrownik
Szabrownik


Do潮czy: 07 Lip 2010
Posty: 14

PostWys砤ny: Sro Lip 14, 2010 23:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musz臋 doda膰 kilka negatywnych s艂贸w, poniewa偶 nie mo偶na wszystkiego wychwala膰.

W niekt贸rych miejscach, by艂a przesada monotonnych opis贸w charakterystyki terenu. Szczeg贸lnie znienawidzi艂em step. Rozumiem, 偶e autor musia艂 co艣 napisa膰, ale wymienianie odcieni kolor贸w traw w kilku zdaniach pod rz膮d to lekka przesada.

Nie wiem czy to wina t艂umacza, czy autora, ale w ko艅cowych zdaniach rozdzia艂贸w (przynajmniej niekt贸rych), jak i pocz膮tkach nast臋pnych wyst臋powa艂y powt贸rzenia. Mo偶liwe, 偶e taki manewr by艂 zamierzony, by podkre艣li膰 znaczenie tych偶e zda艅.

Wi臋ksza cz臋艣膰 ksi膮偶ki zosta艂a po艣wi臋cona kulturze Kisleva w mojej opinii. Kurhanie (Kurganie) zostali potraktowani po macoszemu. Bardziej skupiono si臋 na rytuale "pozyskania" nowych wojownik贸w do bandy grabie偶c贸w, ni偶 na ich zwyczajach (pewnie dlatego, 偶e odbywali wypraw臋 艂upie偶cz膮).

Jak wspomnia艂 Carstein walk臋 fina艂ow膮 potraktowano po macoszemu. Lewie kilka(na艣cie) zda艅.

Warmlotek napisa:
Ksiazka napewno zaskakuje zwrotami akcji

Jestem jaki艣 inny, mnie nie zaskoczy艂y 偶adne zwroty akcji (zosta艂em chyba pob艂ogos艂awiony przez Tchar).

Ma艂y SPOILER:
od pocz膮tku mo偶na by艂o si臋 domy艣le膰, 偶e charaktery obu bohater贸w doprowadz膮 do konfrontacji.

Zastanawia mnie jednak fakt, 偶e Vollen by艂 taki wykszta艂cony, a da艂 si臋 wci膮gn膮膰 mackom chaosu, to samo tyczy von Morgura. Wola 偶ycia by艂a silniejsza od ratowania w艂asnej duszy.
KONIEC

Pozytywnie natomiast zaskoczy艂a mnie przemiana Gerlacha.

Og贸lnie rzecz bior膮c odbieram ksi膮偶k臋 pozytywne. Na pewno wr贸c臋 ponownie w wir walki opisany na jej stronicach.
_________________
"drobnostki tworz膮 doskona艂o艣膰, a doskona艂o艣膰 nie jest drobnostk膮" Micha艂 Anio艂
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Martin von Carstein
Rycerz Zamku
Rycerz Zamku


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 376

PostWys砤ny: Pia Lip 16, 2010 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No c贸偶... co cz艂owiek to gust.
Lubi臋 czasami popatrze膰 na dan膮 ksi膮偶k臋 z innej, cudzej perspektywy.

Znienawidzi艂e艣 step - i bardzo dobrze! Znaczy, 偶e autorowi uda艂o si臋 zrobi膰 to co chcia艂, a w ka偶dym razie wzbudzi艂 w tobie tym opisem jakie艣 emocje.

Owszem, o Kurchanach wiele nie ma... ale w por贸wnaniu do innych pozycji to i tak do艣膰 du偶o.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Warmlotek
Mod Czarnej Biblioteki
Mod Czarnej Biblioteki


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 1443
Sk眃: Pu艂awy

PostWys砤ny: Pia Lip 16, 2010 16:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecej o Kurganach mo偶na sie dowiedzie膰 z Trylogii " Niewolnicy Ciemno艣ci" oraz mamy troche Nors贸w we "Pa艂ac W艂adcy Plag"
_________________
#Sesja Przyjaciel czy Wr贸g? ==> Ingwar Ingersson, krasnolud
#Ci臋偶kie jest 偶ycie na morzu==>Hektor Lombard, cz艂owiek
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵 Wy秎ij email
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Pia Lip 16, 2010 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przychylam si臋 do zdania mone0.
Ksi膮偶k臋 czyta si臋 dobrze, jest wci膮gaj膮ca, jednak nie bardzo widzia艂em tam nag艂e zwroty akcji. Jest ona wartka, jednak od pewnego momentu (mniej wi臋cej jedna trzecia ksi膮偶ki chyba) staje si臋 przewidywalna. Wiadomo ju偶, 偶e jeden zostanie przekl臋ty i zginie, a drugi zostanie (cichym, ale zawsze) bohaterem Imperium.
Przeczyta艂em, jedna po drugiej, Rot臋, Krew Gileada, a teraz czytam Wojownik贸w Ulryka (wiadomo, co 艂膮czy te pozycje Wink ), i p贸ki co Rota jest wg mnie najs艂absza. Ale to nie miejsce na dywagacje o innych ksi膮偶kach, sko艅cz臋 czyta膰 to wrzuc臋 swoje trzy grosze do odpowiednich w膮tk贸w.
_________________
Niech 偶yje wolno艣膰 s艂owa!
Niech 偶yje swoboda wypowiedzi!
Niech 偶yje 艂atwy dost臋p do internetu!

Tylko czemu na wej艣ciu nie ma testu IQ...?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
wielebny rafael
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 11 Cze 2010
Posty: 29
Sk眃: MORR Che艂m偶a

PostWys砤ny: Pia Lip 16, 2010 18:50    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Psborsuk napisa:

Przeczyta艂em, jedna po drugiej, Rot臋, Krew Gileada, a teraz czytam Wojownik贸w Ulryka (wiadomo, co 艂膮czy te pozycje Wink ), i p贸ki co Rota jest wg mnie najs艂absza. Ale to nie miejsce na dywagacje o innych ksi膮偶kach, sko艅cz臋 czyta膰 to wrzuc臋 swoje trzy grosze do odpowiednich w膮tk贸w.


Por贸wnam do kucharki ..... niby zwykle mi臋so mielone a dwa ro偶ne smaki ... U mnie akurat to Rota jest t膮 najmocniejsz膮 pozycj膮, ksi膮偶ka, do kt贸rej na pewno powr贸c臋 .... a nawet i nie jeden raz!

Tak - mamy tu du偶o stepu ale skoro jeste艣my 艣wiadkami "przeobra偶enia" jednego z bohater贸w pod wp艂ywem Kisleva, spo艂eczno艣ci, Roty, stepu .... musi go by膰! To w艂a艣nie 贸w step jest niczym Pan Zmian ..... i to o owe przemiany naszych bohater贸w chodzi!

Rota bardzo bardzo podoba艂a si臋 ...... mo偶e to moje s艂owia艅skie serce Smile
_________________


IA! IA! KUTULU ZI KUR!
IA!

MORR
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Psborsuk
Starszy Szabrownik
Starszy Szabrownik


Do潮czy: 14 Cze 2010
Posty: 37
Sk眃: 艁贸d藕, Koluszki

PostWys砤ny: Nie Lip 18, 2010 16:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rafael, ja nie twierdz臋, 偶e Rota jest z艂a. Ksi膮偶ka bardzo mi si臋 podoba艂a, jednak, wed艂ug mnie, w por贸wnaniu z innymi pozycjami Abnetta jej fabu艂a jest do艣膰 liniowa. Na pewno do niej wr贸c臋, cho膰 nie wiem kiedy, bo p贸ki co, kolejka pozycji do przeczytania d艂uga (ponad 100 tytu艂贸w Wink ).
_________________
Niech 偶yje wolno艣膰 s艂owa!
Niech 偶yje swoboda wypowiedzi!
Niech 偶yje 艂atwy dost臋p do internetu!

Tylko czemu na wej艣ciu nie ma testu IQ...?
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Pieta
Przepatrywacz
Przepatrywacz


Do潮czy: 17 Lip 2010
Posty: 6

PostWys砤ny: Nie Lip 18, 2010 23:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam spory kontrast bo po miesi臋cznych m臋czarniach z Kl膮tw膮 Nekrarchy dopad艂em co艣, co mi da艂o pot臋偶nego kopa i b臋dzie to chyba m贸j warhammerowy numer jeden. Zagryzam tylko palce, 偶eby mi si臋 za szybko nie sko艅czy艂a ksi膮偶ka bo na spokojnie ciurkiem by mi wesz艂a jednego dnia. Do tego pogoda za oknem si臋 zmieni艂a, ko艅cz膮c na razie upa艂y i nie wiem ju偶 z jakiego powodu szalej臋 bardziej z rado艣ci. Pewnie z obu Smile
Mo偶e sobie by膰 to nawet najgorsza pozycja Abnetta, ale innych na razie nie czyta艂em. Ta jest super.
...chocia偶 czyta艂em Wojownik贸w Ulryka, ale nie wiem za kt贸ry w膮tek odpowiada艂 w tym zbiorze opowiada艅.
Powr髏 do g髍y
Zobacz profil autora Wy秎ij prywatn wiadomo舵
Wy秝ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum forum.drachenfels.pl Strona Glowna -> Serie i pozycje Warhammer Fantasy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo縠sz pisa nowych temat體
Nie mo縠sz odpowiada w tematach
Nie mo縠sz zmienia swoich post體
Nie mo縠sz usuwa swoich post體
Nie mo縠sz g硂sowa w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group